ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПУБЛИКУВАНЕ В ИЗВЕСТИЯ
на Регионален исторически музей – Велико Търново
Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново е научно издание, което излиза ежегодно. Приемат се за публикуване научни студии, статии, съобщения, рецензии и отзиви в областта на историята, археологията, изкуствознанието, етнологията, реставрацията и консервацията, музеологията и др. Изпращаните научни разработки да не са публикувани в други научни издания, да имат приносен характер и да отговарят на критериите за научност, безпристрастност и спазване на езиковите норми.
Научните разработки на външни за музея автори да са свързани с град Велико Търново и област Велико Търново или да имат общонационално значение с акцент върху Великотърновски регион.
Материалите от български автори се приемат на български език с резюме на български език, а на колеги от чужбина – на английски, френски, немски или руски език с резюме на английски език.
При предаване на научните разработки за публикуване да се спазват следните изисквания:
- Текстът и илюстрациите се предоставят на хартиена едностранна разпечатка и в електронен вариант. Максималният обем за студия е до 108 000 знака, за статия – до 36 000 знака, за съобщение, рецензия и отзив – до 12 000 знака. Основен текст, резюме и списък на илюстрациите да са в един общ файл, форматиран както следва:
- Формат на страницата: А4;
- Шрифт на текста: Times New Roman;
- Полета на всяка страница: 2,5 см от всички страни;
- Подравняване: Ляво;
- Редова разредка: 1,5;
- Без отстъп за нов параграф и без сричкопренасяне;
- Страниците не се номерират.
- Заглавието се изписва с главни букви, Times New Roman 12 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5, без Bold.
- През един ред се изписват името и фамилията на автора (авторите) с главни и малки букви, без съкращения, Times New Roman 12 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5, Italic, без Bold.
- През един ред следва основният текст, Times New Roman 12 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5.
Цитиран текст се огражда в кавички и се маркира с Italic.
За означаване на разстояние във времето и пространството, на размери и на страници при библиографско цитиране се използва голямо тире ( – ) с интервали преди и след него.
Специални знаци и символи допълнително се маркират с цвят в разпечатката. При използване на специфичен шрифт, той се предоставя на електронния носител.
- През два реда след основния текст се изписва БЕЛЕЖКИ с главни букви, Times New Roman 12pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5 и Bold. Обяснителните бележки се обозначават с горен цифров индекс в последователна номерация и се изнасят под линия в края на текста по следния начин: Microsoft Word – References – Footnote – Endnote, а от Number format се избира 1, 2, 3, …. – Insert. Изписват се с шрифт Times New Roman 10 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5, например:
- Двете монетни находки от село Димча са публикувани от М. Цочев (Цочев 1989, 41 – 55, Табл. I, Табл. II, Табл. III).
- През два реда след бележките се изписва ЛИТЕРАТУРА с главни букви, Times New Roman 12 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5 и Bold. След един ред се прилага списъкът на цитираните източници.
Библиографското цитиране се извършва чрез система за цитиране по име и година. Състои се от два елемента. Първият елемент е съкратено цитиране в текста. В кръгли скоби се вписва фамилно име на автора (първа дума от заглавието при липса на автор), година на издаване, отделена с интервал, и номер на съответната страница или изображение, отделен със запетая. При цитиране на публикации от една и съща година на един и същ автор се добавят малки букви (а, б, в и т.н. за кирилица или a, b,c и т.н. при останалите азбуки) след годината,без интервал. Вторият елемент е списък на цитираната литература в края на текста. Оформя се по азбучен ред според фамилните имена на авторите, като първо се вписват заглавия на кирилица, след това – на латиница и накрая – на други азбуки. При цитиране на публикации с различни години на издаване от един и същ автор, те се подреждат във възходящ ред от най-ранната към най-късната.
Наименования на периодични издания не се съкращават.
Ако монография е публикувана в поредица, в скоби след заглавието ѝ се изписва наименованието на поредицата и съответния том, отделен със запетая.
При цитиране на публикация в сборник преди заглавието му се поставя „– В:“ или „– In:“, а името на редактор и/или съставител се изписва след името на сборника, като в скоби се отбелязва съответно (Ред.) или (Съст.).
Публикация с автор във вестник се цитира като периодично издание. Когато публикацията е без автор в скоби в текста се изписва име на вестника, година на издаване и страница, а в списъка на цитирана литература – име на вестника, местоиздаване, брой, дата и година на издаване и страници.
Архивни документи се изписват в скоби в текста в следната последователност: Архив, фонд, опис, архивна единица, лист. В списъка на цитирана литература се изписва както следва: Архив, фонд, опис, архивна единица.
Цитираните вестници и архивни единици се включват в азбучния ред на списъка на цитирана литература, а не се изписват отделно след нея.
Интернет източник се цитира по сходен начин, като в скоби в текста, освен името на автора на сайта или на конкретна публикация, се вписва и година на публикуване, а в списък на цитирана литература – уеб адрес и дата на изтегляне на информацията.
Цитиране в обяснителните бележки се извършва по същия начин.
Примери:
Цитиране на монография:
Харбова 1991: М. Харбова. Градоустройство и архитектура по българските земи през ХV – ХVІІІ век. София, 1991.
Цитиране на монография в поредица:
Бонев 1988: А. Бонев. Тракия и Егейския свят през втората половина на ІІ хилядолетие пр. н. е. (Разкопки и проучвания, 20). София, 1988.
Цитиране на публикация в периодично издание:
Вълов 1974: В. Вълов. Новите разкопки на църквата „Св. Четиридесет мъченици“ във Велико Търново (предварително съобщение). – Археология, XVI, 1974, 2, 37 – 54.
Цитиране на публикация в сборник:
Попов 1985: А. Попов. Градоустройствен и архитектурен облик на Търновград XII – XIV в. – В: Царствуващият град Търнов. А. Попов, Й. Алексиев (Съст.), П. Петров (Ред.). София, 1985, 25 – 42.
Цитиране на публикация с няколко автора:
Плетньов, Кузов, Стефанова 2009: В. Плетньов, Х. Кузов, А. Стефанова. Археологически разкопки на крепостта „Кастрици“, резиденция „Евксиноград“ – Варна. – Археологически открития и разкопки през 2008 г. София, 2009, 657 – 661.
Цитиране на публикация от една и съща година на един автор:
Борисова 2005а: Т. Борисова. Археологическо проучване на две тракийски могили в махала Миленска, Правец. – Археологически открития и разкопки през 2004 г. София, 2005, 143 – 144.
Борисова 2005б: Т. Борисова. Тракийски могилен некропол край с. Калугерово, Софийска област. – В: Земите на България – люлка на тракийската култура. Г. Китов, Д. Димитрова (Ред.). Т. II. София, 2005, 129 – 132.
Цитиране на публикация във вестник:
Вълева 2014: И. Вълева. 135 години Държавна девическа гимназия – Велико Търново. – Вестник Янтра Днес, Велико Търново, XV, бр. 207 (4079) от 30 октомври 2014 г.– в литературата (когато статията е с автор).
(Янтра 1937, 2) – в текста (когато статията е без автор).
Янтра 1937: Вестник Янтра, Велико Търново, бр. 87 от 14 февруари 1937 г., 2. – в литературата (когато статията е без автор).
Цитиране на архивни документи:
(ЦДА, ф. 177, оп. 2, а. е. 1186, л. 281) – в текста.
ЦДА: Централен държавен архив, фонд 177, опис 2, архивна единица 1186. – в литературата.
Цитиране на интернет източник (книга или друг вид публикация):
Jones 2012: S. Jones. Crosses and Crucifix Bottles. 2012. http://www.sdjones.net/FolkArt/bender.html (изтеглена информация на 09.03.2015 г.).
- През два реда се разполага резюме на български език до 2000 знака, Times New Roman 12 pt, ляво подравняване, редова разредка 1,5. Материали от чужбина се приемат с резюме на английски език, което се превежда и публикува на български език.
- През два реда следва списък с кратки, но информативни текстове към илюстрациите. В списъка и при посочване в основния текст и резюмето се обозначават по следния начин: (обр.1) или (Обр. 1, Обр. 2). Когато илюстрацията е съставена от отделни изображения, те се обозначават с арабски цифри към съответния номер, например: (обр. 1.1). Анотиращи текстове към илюстрации на материали от чужбина се приемат на английски език, които се превеждат и публикуват на български език.
- ИЛЮСТРАЦИИ
Студиите се приемат с до 20 броя илюстрации, а статиите и съобщенията – с до 10 броя. Илюстрациите да са качествени графични изображения и/или цветни и черно-бели снимки, предадени на електронен носител. Ако илюстрация е съставена от няколко снимки, те се предоставят като отделни файлове.
Изображенията да са във формат JPEG, TIFF или PSD. Не се приемат илюстрации в Word или PowerPoint. Чертежите да имат резолюция не по-малко от 600 dpi във формат TIFF или PSD, а снимките – размер не по-малък от 1535 х 1062 пиксела (13 х 9 см) при 300 dpi. При чертежи и снимки на предмети задължително се отбелязва линеен мащаб, а при планове – посока север.
- Накрая външните за РИМ – Велико Търново автори предоставят кратка информация за себе си: научна степен, месторабота, заемана длъжност, адрес за кореспонденция, телефон и e-mail.
***
Не се приемат ръкописи по електронна поща, освен ако разпечатките на текста и илюстрациите не са предадени отделно.
Редакционната колегия приема за обсъждане научни разработки за том XXXVІІ на Известия на Регионален исторически музей – Велико Търново от 04.01.2022 г. до 29.04.2022 г. Одобрени или неодобрени за печат ръкописи не се връщат.
Редакционната колегия не носи отговорност за изнесените факти, направените изводи, предложените научни тези и мнения от авторите на научнитеразработки.
Некомплектувани научниразработки или такива, които не отговарят на изискванията няма да се приемат за печат.
Научни разработки се приемат на адрес:
Регионален исторически музей – Велико Търново
за Редколегията
ул. Иван Вазов № 38
5000 Велико Търново
За информация и контакти:
Станислава Ботева